środa, 7 marca 2012

Najistotniejsze zmiany do Statutu rekomendowane przez Stowarzyszenie Mieszkańców SM Przy Metrze

wersja z dn. 8.03.2012 roku
Najistotniejsze propozycje zmian członków SM rekomendowane przez
Stowarzyszenie Mieszkańców SM Przy Metrze .


Zmiany wynikające z zasady , że zapisy Statutu mają zabezpieczyć maksymalnie wpływ członków SM na zarządzanie spółdzielnią, co przełoży się na wzrost zysków i zmniejszenie kosztów.



Zmiana 1


Walne Zgromadzenie odbywa się jako jednoczęściowe (w jednym czasie i miejscu) .
w pobliżu siedziby Spółdzielni,

Uzasadnienie:
Walne jednoczęściowe odbywa się raz nie 6 czy 10 razy jak przy wieloczęściowym.
Koszt jednorazowego wynajęcia większej sali jest niewspółmiernie mniejszy, niż wielokrotny koszt wynajęcia mniejszej tak samo z obsługą zebrania. (Obecny koszt obsługi jednego Zebrania Przedstawicieli z Grupami przekracza 22 tys. zł )
Wady Walnego Wieloczęściowego: Praktyczne ubezwłasnowolnienie spółdzielców - nie można zmienić porządku obrad w czasie zebrania, na wszystkich częściach musi być tak samo. Nie można zmienić nawet przecinka w uchwale, bo może być nieważna. Żadnych wniosków podczas obrad części Walnego. Problem z ważnością,  jak jakaś część się nie odbędzie lub zostanie zerwana.


Zmiana 2

1.O terminie, miejscu i porządku obrad Walnego Zgromadzenia oraz o miejscu odbioru dokumentów, które będą przedmiotem obrad zawiadamia się członków spółdzielni, na co najmniej 28 dni przed terminem posiedzenia, poprzez:
a) umieszczenie informacji na drzwiach wejściowych do budynków,
b)wrzucenie pisemnej informacji do skrzynek pocztowych,
c) umieszczenie informacji na stronie internetowej Spółdzielni.

Uzasadnienie:
Wywieszanie tak jak obecnie informacji jedynie w gablotach jest zupełnie  nieskuteczne – dużo osób nie wie o zebraniach. Kartki na drzwiach wejściowych będą bardziej widoczne.



Zmiana 3

Głosowanie tajne w trakcie obrad Walnego Zgromadzenia przeprowadza się również w sprawie udzielenia absolutorium członkom Zarządu.

Uzasadnienie: Praktyka pokazuje, że w niektórych głosowaniach niezbędne są głosowania tajne, tak aby zapewnić członkom Spółdzielni maksymalny komfort w podejmowaniu optymalnej decyzji.


Zmiana 4

Każdy członek Rady Nadzorczej ma pełny i bezpośredni dostęp do wszystkich informacji i dokumentów dotyczących Spółdzielni. Jego uprawnienie w tym zakresie nie może być ograniczane decyzjami organów Spółdzielni.

Uzasadnienie:  Każdy członek Rady Nadzorczej powinien mieć możliwość pełnej kontroli Spółdzielni, bo taka jest jego rola i za to pobiera wynagrodzenie.


Zmiana 5

W statucie likwiduje się pojęcie członka oczekującego .

Uzasadnienie: Osoby które nie mają prawa do lokalu nie powinny być członkami naszej Spółdzielni.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

To doskonała pomoc ( ściągawka)dla tych co chcieliby coś zmienić ale nie mają czasu na wnikanie w szczegóły bałaganu, który opracowała "klika".Do zobaczenia na zebraniach grup członkowskich.

Anonimowy pisze...

Wczoraj na grupie I, ja prawna analfabetka, dzięki prostocie tej ściągawki zrozumiałam , co chce zmienić w spódzielni i w jaki sposób Stowarzyszenie Mieszkańców. Po zebraniu i po tym , co pokazali mogę im zaufać, bo są pracowici i dobrze przygotowani merytorycznie, czego nie mogę powiedzieć o mec. Dobroziej i przewodniczącym komisji od statutu Kaczyńskim- to co mówili to propagandowy bełkot. Robią wszystko, by tylko chronić pozycję prezesa Stepnia.