wtorek, 10 czerwca 2014

POSIEDZENIE RADY NADZORCZEJ SM „PRZY METRZE” W DNIU 9.06.2014 ROKU


W posiedzeniu RN wzięło udział 8 członków RN i 10 Przedstawicieli

Przyjęto porządek obrad usuwając punkt 6, sprawy zieleni, można będzie je omówić w sprawach różnych .

1.    Zatwierdzenie protokołu Rady Nadzorczej nr 5 z dnia 8.05.2014 r.
Protokół zatwierdzono


2. Podjęcie uchwały w sprawie rekomendacji Sprawozdania Finansowego SM „Przy Metrze” wg. stanu na dzień 31.12.2013 r. Zebraniu Przedstawicieli.

 Zaproszono Panie: biegłą oraz p.o. głównej księgowej p.Sajnóg.

Panie wyjaśniały niektóre kwestie finansowe np:

a/ Nie trzeba tworzyć rezerwy przy procesie podziałowym spóldzielni

b/ Czy brak środków kasowych odpowiadającym zapisom stanu Funduszu Remontowego, jest defraudacją .Biegła wyjaśniła , że absolutnie nie jest.

 c/Co to są należności sporne 3,3 mln zł z załącznika nr 8?. Odpowiedzi udzieliła p.  Sajnóg. Są to te części kwot należne od mieszkańców, które w procesie windykacji osiągnęły etap sporu sądowego i czekaja na prawomocny nakaz zapłaty

d/ Odrębne konta dla każdej nieruchomości czy dają jakiś zysk lub zabezpieczenie przed przeznaczeniem pieniędzy na inne cele?? 
    Biegła powiedziała, że takie rozwiązanie nie daje w tym przypadku żadnych korzyści. Nie ma żadnych sankcji finansowych ani prawnych, które by wpływały na Zarząd, żeby nie zasilał braków w kasie np. z konta funduszu remontowego. Więc jedyne co by to dało, to , że Zarząd musiałby te środki wielokrotnie przelewać.To podrażałoby koszty obsługi tak wielu kont, a nie dawałoby absolutnie żadnego zabezpieczenia, żeby te pieniądze nie poszły na nagle wymagalne potrzeby.
    G. Janas zapytał czy w przypadku stworzenia takiego oddzielnego rachunku, to czy to chroni w jakikolwiek stopniu np.przed komornikiem? Biegła odpowiedziała, że dla komornika nie ma to znaczenia. Biegła powiedziała też, że rozksięgowanie funduszu remontowego jest to normalność, ale nie samych pieniędzy. Teraz też to można zobaczyć, ile jest funduszu remontowego dla danej  nieruchomości. A od 2015 będzie tak dla danego budynku.
    P. Fabiszewski stwierdził, że ludzie nie będą wiedzieli, na które konto płacić, jeśli będzie więcej kont do wpłat. Będzie to generowało dodatkowe koszty. B. Sajnóg powiedziała, że już teraz są problemy z klasyfikowaniem niektórych wpłat, które zostały źle nazwane lub niedookreślone. A znaczna część mieszkańców zamiast na nowe konta w banku pocztowym - indywidualne dla każdego, wpłaca na stare jedno konto w banku spółdzielczym. 

e/ P. Tomaszewska- Ostrowska zapytała czy biegła ma jakieś rady jak wyprowadzić spółdzielnie zupełnie na prostą. Biegła odpowiedziała, że na razie najważniejsze to pozbyć się tych spraw sądowych, żeby nie generowały  dalszych kosztów.

f/ P. Stępniewska zapytała biegłej dlaczego w rozliczeniu działania inwestycyjnego wyliczono garaże na pewną kwotę, a rzeczoznawca wycenia te miejsca na zupełnie inną kwotę. Skąd ta różnica i kto te brakującą kwotę zapłaci? Biegła stwierdziła , że te miejsca zostały już sfinansowane z pieniędzy SM, które były na koncie spółdzielni. Był zrobiony odpis, który zmniejszył wynik finansowy Spółdzielni.

 g/  P. Ostrowska zapytała też o inne wartości, które wpłynęły do SM przy inwestycji  Belgradzka 14 -  o ekwiwalent za grunt, opłatę partycypacyjna i kaucje zabezpieczenia usterek, w sumie prawie 8 mln zł, nie będących kosztem budowy, gdzie te pieniądze leżą? Czy brak tych pieniędzy oznacza defraudację? Biegła powiedziała, że nie. Analogicznie jak wpływy na fundusz remontowy, tak samo i te wpływy, wypłynęły kasowo z SM przy metrze na pokrycie różnych zobowiązań.


RN rekomendowała ZPCz przyjęcie Sprawozdania Finansowego SM „Przy Metrze” wg. stanu na dzień 31.12.2013 r

3.    Informacja Zarządu ws. propozycji zawarcia umowy na dostawę energii elektrycznej z firmą GREEN.

Umowa będzie  sfinalizowana, ale stawki odrobinę wzrosną, bo w czasie negocjacji zmieniła się ustawa " Prawo energetyczne" i to wymusza na dwóch stronach zmianę stawki. Stawka i tak będzie niższa dla SM w porównaniu z RWE, o około 20%, a dla mieszkańców przy umowie 2 letniej o około 13 %, jeżeli ktoś miał dotychczas umowę z RWE i chciałby zmienić dostawcę.

4.    Omówienie aktualnej sytuacji dotyczącej wydzielenia się Spółdzielni Mieszkaniowej „Migdałowa”.

 Zapadł  wyrok po 12 latach w sprawie wydzielenia się SM Migdałowa i przyznania jej określonych składników majątkowych SM Przy Metrze. Moim zdaniem obecny wyrok jest niekorzystny dla SM Przy Metrze w porównaniu z wyrokiem poprzednim, który zapadł  jako pierwszy  po złożeniu pozwu o wydzielenie się SM Migdałowa. Wyrok jest nieprawomocny i SM Przy Metrze na pewno się odwoła . Niezależnie zarząd zaproponował negocjacje z SM Migdałowa.Na prowadzenie negocjacji  potrzebna jest zgoda ZPCz.


5.    Omówienie wniosku z 29.04.2014 r. dotyczącego przywrócenia członkostwa.

Jeżeli po wykluczeniu została wyczerpana cała procedura odwoławcza to nie ma możliwości tą drogą przywrócenia członkostwa.
Ale Prezes Janas zaproponował inne możliwe rozwiązanie tej sprawy, korzystne i satysfakcjonujące obie strony. To rozwiązanie wymagać będzie jeszcze uchwały RN na kolejnym posiedzeniu RN.

6.    Informacja Zarządu nt. sporu z Miastem o wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego. 

Prezes Janas poinformował , że przed-sąd odrzucił naszą  skargę  kasacyjną w sprawie przegranej w 2013 roku wieloletniej  sprawy z Miastem o użytkowanie wieczyste.
 
7. Sprawy różne.

Poruszono i przegłosowano decyzje dotyczące  m.in spraw:

- wysłanie do wszystkich Przedstawicieli informacji RN  o Funduszu Remontowym oraz odpowiedzi na nieprawdziwe zarzuty we wniosku o odwołanie  całej RN. Pani Stępniewska zasugerowała też, że RN powinna wysłać ostanie pismo podpisane przez nią i paru Przedstawicieli. Pan Szarecki oświadczył, że RN może przekazać Przedstawicielom rzetelne informacje, ale nie będzie rozpowszechniać pomówień Pani Stępniewskiej , a  w tym piśmie jest ich mnóstwo, już pierwszy akapit stwierdza nieprawdę, że Fundusz Remontowy został zdefraudowany.

- RN zobowiązała  Zarząd, do opracowania strategii w sprawie zwrotu nadpłaconych komornikom 2,5 mln w sprawie NADBUDU-  do końca października 2014.

- przedstawienia do zatwierdzenia planu finansowego na następne posiedzenie RN, mimo  informacji zarządu , że planowane są zmiany w systemie komputerowym, co rzutować będzie na sporządzanie planów finansowych.

- . W sprawie pisma członka SM  dotyczącego awarii – wniosek, żeby Zarząd odpowiedział jeszcze raz na to pismo zgodnie z faktami i merytorycznie.

-sprawa rzekomo nadmiernego przycięcia drzewa , zarząd wyjaśnił , że za to odpowiada firma zewnętrzna i w tym przypadku nie było nadmiernego przycięcia zagrażającego żywotności drzewa. Gdyby tak było np. w przyszłości, to firma od pielęgnacji zieleni jest ubezpieczona.

 Kolejne posiedzenie RN odbędzie się 21 lipca o godzinie 18:15

9 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Tyle pan panie Marku pisze tu o różnych mądrych rzeczach omawianych na zebraniu rady nadzorczej, tylko dlaczego nikt z członków rady nie zainteresował sie wielkimi dopłatami za ciepło jakie podostawali ostatnio mieszkańcy. Ludzie klną i płaczą. Czy ktoś mógł by to wyjaśnić?!

Marek Wojtalewicz - były Przewodniczący Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej Przy Metrze pisze...

Członkowie RN interesują się wszystkimi sprawami, które dotyczą mieszkańców, nawet jeśli nie wszystkie informacje o tym były podawane na posiedzeniu.

Rzeczywiście niektórzy dostali znaczne dopłaty wynikające ze zużytego ciepła w 2013 roku.
Ja sam dostałem dopłatę, rzędu dwumiesięcznych opłat eksploatacyjnych.
Ale są tacy członkowie RN , którzy mają zwroty.

Z wstępnych wyjaśnień zarządu wynikają następujące informacje.

Statystycznie nie jest więcej osób, które miały dopłatę ( ogrzewały mniej ekonomicznie) w stosunku do tych, co miały zwroty( starały się zmniejszyć wielkość ogrzewania) w porównaniu z latami ubiegłymi.

Natomiast wielkość dopłat rzeczywiście wzrosła w tym roku.
Konieczność większych dopłat dla osób lubiących ciepło wynikała z ostrzejszej niż przewidywano zimy, w pierwszym kwartale 2013 roku.
Jeszcze będziemy to sprawdzać.

Anonimowy pisze...

Panie Marku, czy ktos w tej spółdzielni orientuje się w zasadach rozliczania ciepła?! Wszedłem na stronę spłdzielni, a tam pod pozycja 5 w dokumentach jest regulamin rozliczania ciepła, a tam jak wół jest napisane, że zaliczki za ciepło powinny być dostosowywane do prognozowanego zużycia, czyli jezeli zima była ostra to zaliczki powinny być podniesione, a nie zostały podniesione!!!
Było by mniej płaczu. Nie wiem o czym myśli pan prezes od spraw ekonomicznych, jeżeli nie ma pojęcia o regulaminach spółdzielni i się do nich nie stosuje.

I jeszcze jedno, napisał Pan

Członkowie RN interesują się wszystkimi sprawami, które dotyczą mieszkańców, nawet jeśli nie wszystkie informacje o tym były podawane na posiedzeniu.


Trąci to trochę Wielkim Bratem.

Anonimowy pisze...

I może zainteresuje się RN dlaczego w naszej sp-ni, w blokach, które mają wymienioną ślusarkę okienną i szczelne okna kaloryfery grzeją do 15 maja (!!!),przy otwieranych oknach na klatkach schodowych. Od lat zgłaszam to władzom i administracji sp-ni ale walę głową w mur. Ta rażąca niegospodarność dotyczy poprzedniego i OBECNEGO zarządu. A Wy im przyznajecie kilka razy w roku premie.A za co biorą pensje?

Anonimowy pisze...

A na jakiej podstawie Zarząd miałby podnieść w ciągu roku zaliczki na c.o. i kiedy? Patrząc na termometr za oknem? Zaglądając w zimie przez dziurkę od klucza, czy ktoś odkręcił sobie zawór na full?
Prognozować można, jeżeli ma się taką możliwość np. z wodą.
Brane (chyba) jest zużycie z ostatnich dwóch (albo więcej) lat i wtedy jest wyliczana zaliczka.

To prędzej ci, co lubią ciepełko zamiast teraz płakać powinni sobie odkładać w ciągu roku na zapłatę, ale dopiero się o tym myśli jak przyjdzie rachunek.

Anonimowy pisze...

Ponieważ sporo osób otrzymało zawiadomienia, że muszą dużo dopłacić do c.o. czy jest możliwość rozliczenia ciepła 2 x w roku np co pół roku?
Mogłoby to trochę podzielić płatność w czasie, a także umożliwić sprawdzenie, czy wszystko z podzielnikami i grzejnikami jest w porządku.

Chyba koszt rozliczenia nie jest duży w porównaniu z jednorazowymi kwotami do zapłaty po zakończeniu roku.

Anonimowy pisze...

zaliczki na ciepło powinny być analizowane i dostosowywane co roku. Przez lata ten temat zaniedbano bo były ważniejsze sprawy (walka o władzę). Problem w tym, że w wielu przypadkach ustawienie tych zaliczek może też być bardzo bolesne bo miesięczny wymiar opłat może na lokal wzrosnąć o 70-120 zł. Fakt, że potem nie będzie "bombki" w postaci niedopłaty 1000 zł. Ale do tego trzeba analizy księgowej i odwagi rady nadzorczej (bo to ona ma zatwierdzić). Ponadto aktualnie za media nie wpływa na bieżąco do kasy spółdzielni tyle środków ile powinno (bo mieszkańcy mają rażąco za niskie zaliczki). więc czym placi sm za faktury za media? a no np. kasą z funduszu remontowego. i robi się błędne koło. ale w naszej sm nie ma czasu o tym myśleć, bo "działacze" opozycyjni nie dają czasu na prowadzenie takich działań.

Anonimowy pisze...

Też mam sporą niedopłatę. Niweluje ją nadpata za wodę "ogólną" więc wychodzę na plus około 100,00 złotych. Ale... Do tej pory miałam spore nadpłaty za CO, a w sposobie mojego "zużywania" nic się nie zmieniło. Zawsze wietrzę według zaleceń oszczędzania - poza tym właściwie grzeję tylko w jednym z trzech pokoi. No więc jestem nieco zdziwiona, że moje starania przełożyły się tym razem na "podwyżkę".

Marek Wojtalewicz - były Przewodniczący Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej Przy Metrze pisze...

Większe dopłaty za C.O. w tym roku wynikają z następujących przyczyn:
a/Wzrostu stawek za C.O. Niestety nie zostały uaktualnione zaliczki w momencie podwyżki tych stawek.
b/Jak już pisałem konieczność większych dopłat dla osób lubiących ciepło wynikała też z ostrzejszej niż przewidywano zimy, w pierwszym kwartale 2013 roku.

Na kolejnym posiedzeniu RN zajmiemy się tą sprawą.
Trzeba:
1/Uaktualnić zaliczki
2/Rozłożyć na raty dopłatę za C.O. tym osobom, które się o to zwrócą
3/Sprawdzić ilość uznanych reklamacji spowodowanych np. błędnym odczytem.Każdy może zrobić to sam, porównując stan jednostek podanych w rozliczeniu, ze stanem jednostek zapisanych w danym podzielniku.W podzielniku jest zapisany poprzedni stan jednostek, odczytuje się go dotykając palcem w pole z przodu na dole podzielnika.