sobota, 7 października 2017

Rada Nadzorcza w dniu 25-09-2017 r.

W posiedzeniu uczestniczyło 9 członków Rady, Zarząd obsługa prawna i organizacyjna.


1/ Rada Nadzorcza zatwierdziła ostatni protokół RN z wprowadzonymi poprawkami.


2/ Prezes M. Wojtasiewicz przedstawił wniosek Zarządu dot. odstąpienia od przetargu na świadczenie usług sprzątania

Dzięki nowemu zakresowi obowiązków, które firmy realizują od 3 lat wygląd Spółdzielni uległ znaczącej poprawie. Firmy są sprawdzone, konsekwentnie realizują powierzone im obowiązki, cieszą się pozytywną opinią wśród mieszkańców, firmy są otwarte na współpracę ze Spółdzielnią, zainwestowały w sprzęt.  Z tego powodu Zarząd nie widzi sensu ogłaszania przetargu nieograniczonego, bo zależy mu na utrzymaniu dobrych i sprawdzonych firm. Zarząd podejmie negocjacje w zakresie utrzymania dotychczasowych stawek, ale mogą one być trudne do utrzymania. Jak zauważył Prezes M. Pykało od przyszłego roku wzrasta minimalne wynagrodzenie godzinowe w umowach zlecenia, co może mieć także wpływ na stawkę.
 

 Rada Nadzorcza podjęła uchwałę nr 36/2017 w sprawie odstępstwa od Regulaminu organizowania przetargów na roboty budowlane, remontowe, konserwacyjne oraz inne dostawy i usługi na rzecz SM „Przy Metrze”  w zakresie odstąpienia od przetargu na świadczenie usług sprzątania.
 


3/Prezes M. Wojtasiewicz zawnioskował aby jeszcze w 2018 r. koszt wymiany wodomiarów finansowany był z funduszu remontowego,  pozostałe wymiany już zgodnie z regulaminem.

  Koszt to ok. 140 tys zł. Pomysł Zarządu wynika z potrzeby zamknięcia pewnego cyklu, tak żeby wszyscy mieszkańcy mieli wymianę wodomiarów rozpoczętą w 2014 r. z funduszu remontowego, a kolejne wymiany będą się odbywały zgodnie z regulaminem.


Następnie Prezes Michał Wojtasiewicz omówił dla porównania kosztów materiał przedstawiony w formie pisemnej RN, dot. wymiany wodomierzy z odczytem radiowym, z którego wynika, że ze względów ekonomicznych i technicznych zasadne jest pozostawienie dotychczasowego sposobu odczytu i wymiany wodomierzy na mokrobieżne z zaworem zwrotnym i antykropelkowym.

Rada Nadzorcza podjęła uchwałę nr 37/2017 w sprawie odstępstwa od Regulaminu rozliczania kosztów zużycia wody oraz odprowadzania ścieków w zakresie zmiany zasad finansowania wymiany wodomierzy w 2018 r.

Na wniosek K. Szareckiego, na podstawie informacji Zarządu dotyczącej kosztów wymiany wodomierzy, Rada Nadzorcza zaleciła aby kontynuować wymianę wodomierzy suchobieżnych na  wodomierze mokrobieżne bez odczytu radiowego.
 

 4/Rada Nadzorcza podjęła uchwałę  w sprawie wyrażenie zgody na przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów znajdujących się w zasobach SM „Przy Metrze” w prawo własności.

 Prezes A. Pykało wyjaśnił, że podjęcie uchwał jest uzasadnione z uwagi na wymogi proceduralne wskazane przez Urząd Miasta.

5/Prezes A. Gawlik omówił sprawę wykonania planu finansowego.  


W ubiegłym roku plan budowany był na podstawie wyników za 8 m-cy, stąd brały się bilanse otwarcia na rok 2017, na to z kolei nałożyła się zmian sposobu rozliczania. Była korekta planu w odniesieniu do lok. użytkowych w Nieruchomości 7 - KEN. 
Prezes wyjaśnił, że jesteśmy beneficjentem zmiany systemu ogrzewania w N7, ale nie wzięto pod uwagę całości kosztów związanych z mocami zamówionymi dla tej nieruchomości. 
Wzrosły koszty utrzymania biura Spółdzielni. 
Spółdzielnia działa pod presją opłat eksploatacyjnych dla mieszkańców – jest nacisk mieszkańców i Rady Nadzorczej aby nie robić podwyżek. Plan na 2016 i 2017 zakładał minimalizację kosztów i maksymalizację przychodów, ale to może być niemożliwe do wykonania.

 Na wniosek P. Dobrowolskiego Rada Nadzorcza zobowiązała Zarząd do przygotowania planu działań mającego na celu osiągnięcie zaplanowanego wyniku na GZL na koniec roku 2017.

6/Prezes A. Gawlik przedstawił założenia ogólne do planu gospodarczo-finansowego na 2018.


Kalkulacja stawek i opłat oparta jest o wyniki nieruchomości z 2016 r. i prognozę wyniku w 2017 r. oraz przewidywane koszty w 2018 r. Koszty i przychody za media opomiarowane rozliczane są bezwynikowo na podstawie zaliczek i rozliczeń okresowych . Odpis na FR nie ulega zmianie i wynosi 1,50 zł/m2 z wyjątkiem nieruchomości 9. Zmiany stawek opłat zostaną uzgodnione i przyjęte uchwałą RN w listopadzie br i będą obowiązywać od 01-03-2018 r.
 

7/Omówiono przebieg spotkania z Kupcami z lokali użytkowych KEN 36/36A, które miało miejsce w dn. 07-07-2017 r. 

Kupcy nie zgadzają się z podziałem kosztów ogólnych i niedoborami przypadającymi na lokale użytkowe. Nie rozumieją dlaczego z funduszu remontowego tej nieruchomości remontuje się balkony w lokalach mieszkalnych - zarząd wyjaśnił podstawy prawne tworzenia FR. Chcą likwidacji wysp z towarami, które funkcjonują w Galerii z uwagi na konkurencję dla nich. Uzgodniono działania zapobiegające utracie ciepła w Galerii.

 8/Prezes Andrzej Gawlik dokonał podsumowania wyników rozliczenia wody. 


W niektórych miejscach są dość duże różnice – ok. 20%, SM będzie się jeszcze przyglądać mechanizmowi powstawania różnic.
Być może jest to spowodowane ustalaniem zaliczek wg innych kryteriów niż wskazanie wodomierzy. Krzysztof Szarecki zauważył, że być może naliczenia karne nie powinny wchodzić w bilans budynku.
Prezes przyznał, że rozliczenia karne zaburzają rozliczenia dla poszczególnych budynków. Suma nieopomiarowanych lokali nie przekracza 4 %.
 

9/ W sprawach różnych omówiono m.in :

-   Edyta Wargocka przedstawiła sprawę z którą na dyżur zgłosił się Tomasz Kopacz z Rady Rodziców SP nr 340 - RR chce postawić budkę dla p. Stopka, który przeprowadza dzieci przez ulicę na terenie SM. RN zarekomendowała, aby RR wystąpiła z pismem do SM. 

 -   Prezes Marek Pykało omówił oferty na najem pawilonu zajmowanego przez Biedronkę, która według niego nie jest należycie zainteresowana tym pawilonem, a wstępne rozmowy i oferta Biedronki jest poniżej ceny rynkowej za taki pawilon i zdaniem Zarządu nie do przyjęcia.


 

Kolejne posiedzenie RN powinno odbyć się  30 października

31 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Totalna zgoda odnośnie firm sprzątających. Im naprawdę zależy i w porównaniu z tym co było 4 lata temu widać zwrot o 180 stopni na lepsze.

Anonimowy pisze...

to ze wzrasta stawka godzinowa, o czym mówił p. Pykało wcale nie musi oznaczać wzrostu czynszów, może warto się zastanowić nad zmniejszeniem etatów w sm.

Anonimowy pisze...

A co z tymi zgodami na odstapowanie od rozliczen wody cieplej,zimnej itp od regulaminow, jak siegnolem do historii to policzylem,ze to po raz siedemnasty.I tak w kolko macieju, nowelizacja regulaminow,dyskusje,udoskonalanie,dyskusje uchwalanie i znow dyskusje i wnioski o odstapieniu od regulaminow - skonczy sie kiedys ten cyrk?

Anonimowy pisze...

Czy mam rozumieć, iż p. Dobrowolski uważa iż zarząd do tej pory guzik zrobił, żeby osiagnąc wynik na GZL i dopiero rada musi zarząd poganiać?

Anonimowy pisze...

Cały czas się zastanawiam, że ci sami dozorcy a jakość pracy o niebo lepsza

Anonimowy pisze...

Gdzie mogę znaleźć info, czym się róznią wodomierze mokrobieżne od suchobieżnych?

Anonimowy pisze...

Anonimowy 17:17
Wejdź w profesora googla, tam wszystko znajdziesz. A najprościej rzecz ujmując to w mokrobieżnych nie ma sprzęgła elektromagnetycznego między turbinką mierzącą przepływ wody a cyferkami na liczniku – uniemożliwia to fałszowanie wyników przy pomocy silnych magnesów. A poza tym wodomierze mokrobieżne maja mniejszy uchyb, są dokładniejsze.

Anonimowy 14:50
Nie wydaje mi się, żeby był to cyrk. Nie da się za jednym razem zrobić czegoś, co opisywałoby całą rzeczywistość rozliczeniową - życie i mieszkańcy potrafią zaskakiwać. Stąd konieczność nowelizacji, by regulacje rozliczeniowe były jak najbardziej sprawiedliwe i odpowiadały aktualizowanym przepisom prawnym.
Należy pogodzić się z tym, że rozliczenia nigdy nie będą w 100% sprawiedliwe, zawsze będą pewnym przybliżeniem, bo na przykład mieszkańcy nie wpuszczają do odczytów, urządzenia pomiarowe maja pewna klasę dokładności czy nie jest możliwe precyzyjne określenie przenikalności cieplnej lub strat cieplnych. Nawet w laboratoriach wyposażonych w najdroższy sprzęt zawsze występuje błąd pomiarowy, a nasze budynki nie są laboratoriami.
Gratuluję dociekliwości historycznej i precyzyjnego określenia liczby nowelizacji i odstąpień od regulaminów, choć jak na moją wiedzę było tego wielokrotnie więcej.


Anonimowy pisze...

Z tego co się orientuję to nie ma szans na przekształcenie użytkowania wieczystego w własność, bo wymagana jest zgoda wszystkich, a tej się nigdy sie nie uzyska, bo komuś zawsze cos nie pasuje, więc opowieści prezesa Pykało to tylko propaganda, że coś się robi.
Tylko nowa ustawa która z obligu zamienia wieczyste we własność coś da.

Anonimowy pisze...

Panie Marku. Twierdził Pan, że prezes Gawlik zapowiada się na ekonomiczną gwiazdę i prezesowską rewelację, a okazuje się coraz częściej że jest gwiazdą gasnącą. Zresztą nie tylko Pan tak twierdził, ale i cała rada, która go wybierała. Pialiście po prostu z zachwytu.

Anonimowy pisze...

To co będzie w pawilonie po Biedrze?

Anonimowy pisze...

Uważam, ze nie da się uzyskać nie zmniejszania czynszów, bo ceny rosną. Już kiedyś próbowano w naszej spółdzielni stosować kreatywną księgowość, byle tylko przypodobać się mieszkańcom i źle się to dla tamtego zarządu skończyło. Zapamiętajcie sobie – nie ma darmowych obiadów, zawsze ktoś za nie musi zapłacić.

Anonimowy pisze...

anonimowy 16:24, 8 października
Nie w pełni ci sami dozorcy, pani Lebioda naprzykład została zwolniona, mimo protestów mieszkańców ale tylko mieszkańcom to zwolnienie wyszło na dobre bo jest porządniej i czyściej i może dlatego jakość pracy innych o niebo lepsza.

Anonimowy pisze...

Zgadzam się, że jak mamy dobrych ludzi to nie trzeba organizować nowych przetargów. Stałość kadry to wartość sama w sobie i jest dobra dla spoldzielni.

Anonimowy pisze...

Czy p. Tomasz Kopacz z rady rodziców SP 340 to nie jest przypadkiem człowiek, który kandydował do rady nadzorczej spółdzielni w 2016 i chociaż zdobył 2 razy więcej głosów niż p. Piotrowska, to nie wszedł do rady, a p. Piotroska weszła, bo był jakiś szachermacher z okręgami wyborczymi.

Anonimowy pisze...

Ceny to moga rosnac ale za media bo nie sa od nas zalezne oczywiscie z wylaczeniem energii elektrycznej bo jak pamietam odrtabiono jako sukces zarzadu podpisanie baardzo korzystnej umowy z dostawca . pozostale stawki np eksploatacyjna sa wynikiem kosztow ponoszonych przez sm, a te zgodnie z zapewnieniami jesli to nie sciema -spadaja,wiec jak spadaja to nie powinny wzrastac -ale zaraz spotkam sie z komentarzem ze jestem nie z tej epoki wiec nie rozumiem strategii zarzadu, a moze rozumiem wiecej jak potrzeba?

Anonimowy pisze...

U części działaczy spółdzielczych zrodził się pomysł, żeby członków zarządu spółdzielni wybierać na Walnym. Co lepszy mówca mógłby się świetnie zaprezentować i wygrać casting. Jak widać po prezesie Gawliku prezentacja przed radą była udana, ale już praca niezupełnie spełnia pokładane nadzieje. Niestety o pracy świadczą jej owoce, a nie obietnice.

Anonimowy pisze...

Anonimowy 8 października, 14:50
Czy mógłbyś określić w jakim okresie nastąpiło 17 odstępstw od regulaminów i nowelizacji regulaminów i po historię których regulaminów (cytuję) siegnoleś?

Anonimowy pisze...

Historia wynika z lektury posiedzen RN - na blogu ktory z uwaga czytamy, moze ta liczba nie jest precyzyjna poniewaz anonimowy z dnia 8.10.godz.17.17 twierdzi,ze bylo ich o wiele wiecej - nie mam czasu tego sprawdzac, poza tym uwazam, ze chodzi przedewszystkim o to, ze regulaminy sa po to aby je stosowac a nie po to zeby od nich odstepowac bo sa nieprecyzyjne. Ciekawi mnie dlaczego w sprawach spornych rozliczen sm powoluje sie na obowiazujace regulaminy nie podnoszac ze sa one do niczego.

Anonimowy pisze...

Słuszna racja z decyzją o wodomiarach bez radia. U mojej siostry sa radiowe i nic to nie daje oprócz wątpliwej wygody lokatora. Bo i tak musi wpuszczać kominiarzy do kontroli kominów, gazowników do kontroli pieców kuchennych i elektryków do sprawdzenia uziemnień, a jak jej wysiadł wodomiar to i tak weszli hydraulicy do mieszkania. Poza tym kiedyś pękł jej węzyk pod bateria, bo nikt tego przez ponad 4 lata nie oglądał.

Anonimowy pisze...

W punkcie 5 jest napisana wypowiedż prezesa Gawlika:
„Plan na 2016 i 2017 zakładał minimalizację kosztów i maksymalizację przychodów, ale to może być niemożliwe do wykonania.”
Więc pytam, kto te plany układał? Radosną twórczość to sobie można w kabarecie uprawiać, ale nie przy planie finansowym. Czy założenia planu na 2018 rok też sa robione metodą pobożnych zyczeń?

Anonimowy pisze...

Chciałbym zapytać, czy osoby które utraciły członkostwo a teraz "odzyskały go" po nowelizacji we wrześniu prawa o spółdzielniach mieszkaniowych mogą przyjść na walne zebranie 14 bm,czy też muszą zgłosić zarządowi,że chcą aby ich wpisać jako członków?.

Anonimowy pisze...

Proszę nie zadawać retorycznych pytań. Plany układa dział księgowości pod wodzą prezesa Gawlika. A jeżeli polubił już on pobożne życzenia to i plan na 2018 będzie robiony taką metodą. Tylko od rady nadzorczej zależy czy to wyłapie i zdemaskuje.

Anonimowy pisze...

anonimowy 17:29 CEST

Zadzwon do działu członkowskiego sp-ni i sie dowiedz. Telefon do sp-ni masz na tablicy ogłoszeń na klatce. Przypadki są różne, więc tylko dzial członkowski ci powie.

Anonimowy pisze...

Anonimowy 10 października 11:38
Zadam ci kolejne pytania:
1.Czy mógłbyś podać przykłady, gdzie regulaminy są do niczego i jakie nowe zapisy proponujesz w zamian ? Tylko nie odpowiadaj, że nie masz czasu, bo na arbitralne wypowiedzi i studiowanie bloga znajdujesz sporo czasu.
2.Co zrobiłbyś jako zarządzający spółdzielnią, gdybyś miał dobre sprawdzone firmy sprzątające, chwalone przez mieszkańców, a regulamin przetargów nakazywałby ci przeprowadzenie przetargu na wyłonienie nowych firm? Odstąpiłbyś od regulaminu, czy nie?

Odstępstwa i nowelizacje robi się, jak już ktoś ci napisał, nie dlatego że regulaminy są do niczego, ale dlatego, że sytuacje życiowe i mieszkańcy potrafią zaskakiwać. Żadne prawo nie jest w 100% precyzyjne, bo nie da się wszystkiego skodyfikować i czasem, w sytuacjach szczególnych, trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem i duchem, a nie litera prawa.


Anonimowy pisze...

Anonimowemu odpowiem tak - regulaminy to kregoslup prawny spoldzielni,kregoslup moralny stanowia czlonkowie RN, jesli i jedno i drugie zawodzi dochodzi do choroby czyli odstepstw i tak. Jak panowal stepien i ulegla mu RN to obsluga prawna tworzyla takie regulaminy i opinie ze trzeba bylo sprzedac dzialki aby komornicy nie sprzedali twojej chaty razem z toba -zapomniales?. Jak panuje obecna RN nastepuja odstepstwa pozwalajace na maksymalizacje przychodow przy minimalizacji kosztow -czyli podwyzki czynszow, ktore w ogolnym rozrachunku stanowia nadwyzke bilansowa, ktora nie jest zwracana czlonkom tylko stanowi zaplecze dla pokrycia przyszlych strat - wiec jesli tego nie czujesz to popatrz w bilanse i ze zrozumieniem je pocztaj - na dzialalnosci GZM sa zyski /nadwyzka przychodow nad kosztami/ co swiadczy o tym ze czynsze sa zawyzane - jesli i tego nie rozumiesz, dam ci dobra rade idz do lekarza bo nie nie tylko kregoslup masz chory ale i glowka i wzrok cie zawodzi.

Anonimowy pisze...

anonimowy 8:14
Bardzo dziękuję za precyzyjną, rzeczową i pozbawioną agresji odpowiedź na moje pytania.

Anonimowy pisze...

Dot. Pawilonu ul. Raabego 2a
Panie Prezesie to ma byc sklep zaopatrujący mieszkańców naszego osiedla. Inne sklepiki Pan juź zlikwidował. Na pewno Pan by chciał tam umieścić bank albo aptekę. Biedronka jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Anonimowy pisze...

Jest w miarę dobrym rozwiązaniem ,ale nie za pół darmo, bo tracą wtedy wszyscy członkowie SM.
Ci co mieszkają obok też piszą skargi na Biedronkę ,że im przeszkadza.Wcale się nie dziwię ja też lubię duże sklepy ale nie pod swoim budynkiem.
Nie wszystko jest takie jednoznaczne, jak się niektórym pochopnie wydaje.
A które to sklepiki prezes zlikwidował, ja jakoś nie zauważyłem??

Anonimowy pisze...

Pawilon z wędlinami, mięsem, nabiałem na Raabego.
Pawilon z warzywami, potem usługi krawieckie na Raabego.
Mało???

Anonimowy pisze...

Widać ,ze chcesz dołożyć prezesowi ale fakty to już cie nie interesują.
1/Pawilon z wędlinami, mięsem, nabiałem na Raabego stał na terenie miasta (obecnie parking bieżnia i siłownia ) i miasto go zlikwidowało, prezes SM nie może likwidować pawilonów na cudzym terenie.
2/usługi krawieckie na Raabego, to nie był sklepik, a to że ktoś miał tam wcześniej warzywa, a potem mu się nie opłacało i zrobił usługi, to już sprawa dzierżawcy, a nie prezesa.Te usługi są nadal ale w innym rejonie SM.

Ludzie sprawdzajcie trochę faktów, czy to tak trudno spytać się o coś, nawet telefonicznie w SM ,nim zacznie się jakieś wyssane z palca fakty podawać.

Wojciech Roszkowski pisze...

Bardzo fajnie napisane. Pozdrawiam serdecznie !